Stralis

Büyük düşünmek.

Yeni Stralis günümüzün ve geleceğin nakliyeciliği için mükemmel bir çözümdür: Böylesine kapsamlı ve maliyeti sınırlamaya yönelik entegre fonksiyonlar içeren bir teklif sunması açısından sınıfında tektir.

Eşsiz bir stil, emsalsiz bir konfor ve yenilikçi bir teknoloji sunan bir kabine sahiptir: IVECONNECT sisteminden sürüş ergonomisine, kumandalardan koltuklara, yataklardan torpido gözlerine, malzemelerden renklere kadar, yeni Stralis’teki her şey daha iyi şartlarda yaşamak ve çalışmak için tasarlanmıştır.

Ayrıca, kategorisinde en düşük tüketim, daima yüksek güvenilirlik ve artık değer, hazır ve erişilebilir bir servis ile şimdi kullanım ömrü süresince en iyi işletim maliyetini sunmaktadır.

​TOPLAM SAHIP OLMA MALIYETI

Düşük toplam sahip olma maliyeti

Düşük toplam sahip olma maliyeti

YENİ STRALIS, IVECO’ tarafından müşterilerin üretkenliğini arttırmak için gösterilen çabanın ürünüdür.

Kendimizi tamamen,.tüketim ve bakım giderlerinizi dolayısıyla işletme maliyetlerinizi en düşük seviyeye indirirken filo yönetimi verimi ile ikinci el değerini en üst seviyeye çıkarmak suretiyle TSM (Toplam sahip olma maliyeti) değerini düşürme konusuna odakladık.

​SÜRÜCÜ %33
IVECONNECT FLEET sürücülerin sürüş ve dinlenme saatlerinin sürekli olarak izlenmesine imkan tanıyarak, cezalardan kaçınmayı sağlar ve filonun kullanılırlığını ve genel verimliliğini arttırır. Verilerin müşteri tarafından kullanılan yönetim sistemine entegrasyonu, lojistik faaliyetlerinin optimize edilmesini ve otomatikleştirilmesini sağlar ve dolayısıyla maliyetleri önemli ölçüde azaltır.

YATIRIM %8
Bir ürünün ikinci el değeri onun asıl kalitesini yansıtmaktadır. Biz de bu sebeple üstün kalitede malzemelerle, araca entegre yenilikçi ekipmanlara sahip bir kabin geliştirdik. IVECOCONNECT sistemiyle sizlere devrim niteliğinde bir teknoloji sunuyoruz

BAKIM VE ONARIM %5
Bakım ve destek: YENİ STRALİS,  çok daha rekabetçi fiyatlara sürekli yol yardımı sunan ANS 24 ve satış sonrası ihtiyaçlara terzi usulü çözümler getiren, verimliliği en üst seviyeye taşımaya yönelik özel hizmetleriyle, bua landa üstün performans göstermektedir. Bu da aracın verimsiz geçirdiği süreleri düşürmektedir

YAKIT %36
Yakıt tüketimi en büyük maliyet unsurudur: YENİ STRALİS, yakıt tüketimini düşüren pek çok özelliğin birarada sunulduğu Eco paketi sayesinde, yakıt giderlerinizde %10’a kadar azalma sağlamaktadır

IVECO HI-SCR adı verilen katalitik redüksiyon sisteminin olağanüstü yüksek verimi sayesinde söz konusu
motorlar, ağır vasıta pazarında EGR sistemi kullanmaksızın Euro VI seviyesini karşılayan tek ürün durumundadırlar.
DSE (SÜRÜŞ STİLİ DEĞERLENDİRMESİ), Sürücülerin gerçek zamanlı olarak yakıt tüketimlerini iyileştirmelerine olanak sağlayan bir programdır. IVECONNECT FLEET sistemine bağlı olması
durumunda ise bu sistem, filo yöneticilerinin her bir sürücünün performansını uzaktan değerlendirmesine olanak sağlamaktadır.

​GENİŞ ÜRÜN GAMI

HER MİSYONA ÇÖZÜM SUNAN GENİŞ ÜRÜN GAMI

Yeni Stralis:

2 versiyon (çekici ve şasi kabin), 18 t – 32 t arası toplam araç ağırlığı ve 44 t’a kadar toplam kombine ağırlık

3 motor, 560 HP’ye kadar mevcut 8 farklı güç seviyesi

3 kabin:

 – HI-WAY Geniş (2.5m) ve Yataklı Kabin , Yüksek ya da Alçak Tavanlı

 – HI-ROAD Standart genişlikte (2.3m) ve Yataklı Kabin, Yüksek ya da Alçak Tavanlı

 – HI-STREET Standart genişlikte (2.3m) ve Yataksız Alçak Tavanlı Kabin

Özetle, Stralis ağır nakliyecilik görevlerinde tüm ihtiyaçları karşılayan birçok kombinasyon ile sunulmaktadır

ŞASI KABIN

STRALIS Ürün Gamı- Şasi kabin

​ÇEKICI

STRALIS Ürün Gamı- Çekici

Şekil, fonksiyon ile birleşiyor

Bu sayede YENİ STRALIS’in sürücü kabini yeni bir zarafete kavuşuyor, benzersiz stilini daha da güçlendiren estetik çözümlerle zenginleşiyor

​Ön görünüm, yeni tasarım merkezi radyatör ızgarası, optimize edilmiş yan hava deflektörleri ve ön tampon yanında, LED bazlı opsiyonel gündüz sürüş farları ve opsiyonel xenon farlarla fark yaratmaktadır.

Müşteriye firmasının ismini yerleştirme imkanı tanımak için, yeni STRALIS camın hemen altındaki en görünür kısımda geniş bir yer sağlanmıştır.

YENİ STRALIS’in kabin çizgileri, mükemmel bir hava sürtünme katsayısı elde etmek üzere tasarlanmıştır. Hava sürtünme katsayısı (Cd)’nin %3 mertebesinde geliştirilmesi suretiyle kabin içerisindeki gürültü seviyesini düşürmüş ve uzunyol taşımacılığında önemli ölçüde yakıt tasarrufuna imkan sağlamış bulunuyoruz.

Aracı ağırlıklı olarak otobanda kullananlar için,opsiyonel ayarlanabilir tavan rüzgarlığı ve dayanıklı yan deflektörler ile donatılmış özel aerodinamik kiti tüketimde ek bir tasarruf sağlamaktadır

HI-WAY

Yüksek kalite ve donanım zenginliği

YENİ STRALIS serisinin üst versiyonu, kabininde 10m3’ün üzerinde bir hacim barındıran yüksek tavanlı HI-WAY’dir.

Kabinde yansıtıcı olmayan üstün kaliteli yumuşak malzemelerden imal edilmiş fonksiyonel ve ergonomik yeni bir ön göğüs bulunmaktadır.

Malzemelerinin kalitesi ve donanımlarının zenginliği bu kabini gerçek değer ve artık değer bakımından sınıfının zirvesine taşımaktadır.

​YÜKSEK SÜRÜŞ KONFORU

Detaylara gösterilen özen

İç kısımlar tümüyle yeniden tasarlanmıştır. Yeni gösterge paneli ergonomik ve fonksiyoneldir, en ince detayına kadar özen gösterilmiş olup, ışığı yansıtmaz ve dokunması keyiflidir (yüzeyinin rötuşu en iyi otomobiller için uygulanan prosesler kullanılarak yapılmıştır).

Sürücüye maksimum güvenlik sağlamak için, kumandalar kontrol panelinin çevresine ve orta kısmına kolaylıkla görülebilir ve koltuğa yaslanarak erişilebilir şekilde yeniden konumlanmıştır.

Yeni Stralis’in tüm içerikleri araçtaki yaşantıyı iyileştirmek için tasarlandı: Entegre telefon kontrolleriyle yeni direksiyon, pnömatik direksiyon ayarlama sistemi, boyu ayarlanabilir entegre emniyet kemerine sahip havalı ve ısıtmalı yeni koltuk.
Sürücüye maksimum konfor sağlamak için kabin ses yalıtımı; halihazırda piyasada lider konumunda olup, iyileştirme yapılmış ve iç kısımdaki gürültü 1 desibel daha azaltılmıştır.

​YÜKSEK KONFOR

Dinlenmek için maksimum konfor

Opsiyonel donanımlar arasında artık bir de yeni YÜKSEK KONFOR yatağı bulunmaktadır. 80cm genişliğinde ve 2 metreden fazla uzunluğu olan bu yeni yatak, ahşap çıtalar, super konforlu bir şilte ve kaldırılabilir bir sırtlıkla donatılmıştır.

HI-WAY versiyonunda üst yatak kolaylıkla açılabilmekte ve kabin içerisine daha fazla alan katmak adına tamamen arka duvar üzerine katlanabilmektedir.

Aynı zamanda tavana monte edilebilen, sessiz çalışan ve düşük tüketimli bir klima cihazı da opsiyonel olarak sunulmaktadır ve bu sistem sayesinde motor çalışmadığında da konforlu bir kabin içi sıcaklığı sağlanabilmektedir.

YÜKSEK MEKAN KONFORU

Her şey yerli yerinde

Yeni STRALIS’in iç mekanları alan düzenlemesi bakımından da driver-friendly (sürücüye dost) olmak üzere tasarlanmıştır.

Kabindeki depolama bölmelerinin hem sayısı hem de kapasitesi artırılmış, bunun yanında buz tutucuya/buzdolabına bir portatif şişe rafı eklenmiştir.

​Özellikle uzunyol görevlerinde çok faydalı olabilecek 50 litrenin üzerinde kapasitesi olan bir maksi-buzdolabı ise opsiyonel olarak takılabilmektedir. Yine, entegre emniyet kemerli, yüksekliği ayarlanabilen, ısıtmalı bir yüksek konfor koltuğu da opsiyonel olarak sunulabilmektedir.

​HI-STREET / HI-ROAD

Maksimum ergonomi ve işlevsellik

YENİ STRALIS’in kabinleri gerçek ve algılanabilir tüm unsurlar dikkate alınarak yenilenmiştir. Bu şekilde, aracın görevine ve sürücünün gereksinimlerine uygun, “terzi usulü” çalışma ortamları yaratılmıştır.

​HI-STREET ve HI-ROAD’un bütünüyle yeniden tasarlanmış ön göğsü, koltukları ve yeni zemini ürün gamının en üst modeli HI-WAY ile birlikte geliştirilmiş olup, onunla aynı ergonomi ve işlevsellik özelliklerini sunmaktadır.

Opsiyonel olarak sunulan çok işlevli ve dokunmatik ekrana sahip yeni IVECONNECT paneli

Sezgisel ve ergonomik yeni kumandalar

Çeşitli ebatlarda saklama alanları ve dolaplar

1 veya 2 yataklı (HI-ROAD kabin) geniş iç mekan

IVECONNECT

Sürdürülen etkinlik arayışı gelişmiş ve kullanımı kolay kontrol aygıtlarını da kapsamaktadır. İşte bu yüzden, bilgi-eğlence, navigasyon, sürüşe yardımcı aygıtlar ve fleet management (filo yönetimi) hizmetlerinin basit ve entegre bir şekilde yönetilmesini sağlayan özel IVECONNECT sistemi doğmuştur.
Ön panele entegre 7”lik dokunmatik ekranı ile IVECONNECT, filo yönetimi, navigasyon, sürücü yardımı gibi çok önemli fonksiyonları olan son derece kolay kullanımlı bir sistemdir:

– IVECONNECT, radyo, CD çalar özellikleri;

– iPod/iPhone ve MP3 uyumlu USB soketi;

– direksiyon kolonundaki kumandalara bluetooth bağlantısı ve bir AUX/Video soketiyle komple bir ünitedir.

​IVECONNECT iki ayrı fonksiyon setine ulaşım sağlamaktadır:

IVECONNECT DRIVE ve IVECONNECT FLEET

IVECONNECT DRIVE şunları içerir:

• “Kamyon navigasyonu” fonksiyonlu uydu navigasyonu

​• Sürücü kabininde sürekli olarak bir sürüş eğitmeni varmışçasına sürücü performansını geliştiren DSE (Sürüş Stili Değerlendirme) fonksiyonu

• Sürücüyü ve aracı yorgunluk, dalgınlık ve ani uyku haline bağlı risklere karşı korumak için DAS (Sürücü Dikkat Desteği) fonksiyonu

DRIVING STYLE EVALUATION (SÜRÜŞ STİLİ DEĞERLENDİRMESİ)

Bu sistem motor, araç ve GPS’den alınan verileri ve sürücünün yakıt tasarrufu bakımından performansını değerlendiren ileri bir algoritma (IVECO tarafından geliştirilmiştir) kullanarak işler.

Değerlendirme, görevin zorluğunu hesaba katan üç seviyeli bir ağaç şeklinde yapılandırılmış bir indisler dizisine dayanmaktadır.

Ortasında yüzdesel değerin belirtildiği bir analog gösterge sayesinde her bir indis kullanıcıya gerçek zamanda sunulur. Puan ne kadar yüksek ise sürücü yakıt tasarrufu bakımından o kadar iyidir.

Marş esnasında, IVECONNECT ekranında ayrıca tüketimin azaltılmasına yönelik öneriler de görüntülenir (bu öneriler vitesin, frenin, motor freninin kullanımı, hızlanmalar ve ataletten faydalanma ile ilgilidir).

Her seyahatin sonunda, sürücü tüm performans indislerinin özetini yüzde olarak ifade edilmiş ve grafik biçiminde özetlenmiş şekilde ekranda görüntüleyebilir.
Etkin bir sürüş stili, her türlü teknolojik çözümden %5 – %12 daha fazla bir yakıt tasarrufu sağlar

Yeni özel IVECO DRIVING STYLE EVALUATION sistemi, tüketimin insan faktörüne göre hareket edilerek azaltılması bakımından oldukça etkilidir.

DRIVING STYLE EVALUATION, fleet management hizmetleri ile kombinasyonu halinde maksimum potansiyelini sunar: Bu durumda yönetici, her bir sürücünün performansını ve eğitim gereksinimini ayrı ayrı değerlendirebilir.

IVECONNECT FLEET

IVECONNECT ile donatılmış araçlarda profesyonellere ve filolara yönelik Assistance Non-Stop (Aralıksız Yol Desteği, ANS 24) hizmeti gibi tek bir tıkla erişilebilen özel fonksiyonlar mevcuttur.

IVECO CUSTOMER CENTER, araç ile ilgili verileri, aracın GPS konumunu ve araç santralindeki hata kodlarını otomatik olarak alır. Bu da daima hızlı ve etkili bir destek sunulmasını sağlar.

ANS24 fonksiyonu bir fleet management (filo yönetimi) sözleşmesi aktivasyonu gerektirmemektedir, sadece telematik aygıtı yeterlidir.

Fleet management (Filo yönetimi) hizmetleri tüm araç yapılandırmaları için mevcut olup, IVECO tarafından sektörün dünya lideri QUALCOMM®’un katkılarıyla yönetilir. Bunlar özel bir sözleşme ile aktive edilmekte olup, raporların analizi için Fleet Visor TM portalına erişim imkanı tanımaktadırlar.

IVECONNECT FLEET sistemi şunları yönetir:

• sürücülerin sürüş / dinlenme saatleri,
• işletim santrali / sürücü iletişim sistemi,
• siparişler ve teslimatlar,
• takometre verilerinin otomatik olarak indirilmesi,
• kişiselleştirilmiş raporlar,
• DRIVER ATTENTION SUPPORT (SÜRÜCÜ DİKKAT DESTEĞİ) raporu,
• DRIVING STYLE EVALUATION (SÜRÜŞ STİLİ DEĞERLENDİRMESİ) raporu

Ayrıca, bu sistem track&trace ve geofencing gibi gelişmiş fonksiyonlar sayesinde aracın konumunu sürekli olarak kontrol eder.

Sipariş yönetimi fonksiyonu servis bildirileri göndermek için kullanılır: Sürücünün ulaşması gereken konumu gösterir ve teslimat güzergahını çizer (tüm bilgiler araç ekranında görüntülenir). IVECONNECT FLEET sistemi ile bu verilerin firmanın lojistik sistemine entegre edilmesi mümkündür.

İşletim santrali sürüş saatlerini, yakıt tüketimini, GPS konumunu ve öngörülen seyahat süresini gerçek zamanda kontrol edebilir. Sistem, aynı zamanda sürücü kartı ve takometre verilerinin indirilmesi, yönetimi ve arşivlenmesi ile ilgili yasal yükümlülüklerin otomatik olarak yerine getirilmesini de sağlar.

Ayrıntılı ve kullanımı kolay bu raporlar müşteri tarafından özel gereksinimlere göre kişiselleştirilebilmektedir. DSE(SÜRÜŞ STİLİ DEĞERLENDİRMESİ) sistemi sayesinde sürücülerin performanslarının sürekli olarak izlenmesi, nakliye şirketine rekabet avantajını arttırma imkanı sağlar.

Nitekim, filo yöneticisi, sürücülerin bireysel sürüş performanslarını değerlendirme, özel formasyona ihtiyaç duyan sürücüleri belirleme ve objektif ölçüm kriterlerine dayalı teşvik edici sistemler keşfetme imkanına sahip olmaktadır. Orta düzey ve en iyi sürücüler arasındaki tüketim farkının azalması toplam yakıt masraflarının hissedilir biçimde azaltılmasını sağlar.

YÜKSEK VERİMLİLİK

Yakıt tasarrufuna yönelik teknolojiler

Tüketim etkinliğini iyileştirmek üzere ECOSTRALIS’te kullanılan çözümler Yeni Stralis için de kullanılabilir kılındı.

Bu, %7,32 oranında yakıt tasarrufu sağlayan TÜV sertifikalı özel bir teknoloji paketidir.

ECOSWITCH azami hızı sınırlar ve motor ile aktarma organlarınının performansını aracın gerçek yüküne göre optimize eder.

ECOFLEET, EUROTRONIC otomatik şanzımanın manuel kullanımını kısmen engelleyerek, etkin olmayan sürücü davranışlarını önler.

TPMS (Tyre Pressure Monitoring System – Lastik Basıncı İzleme Sistemi) lastiklerdeki hava basıncını ölçer, bu şekilde araç güvenliğinin arttırılmasına, lastik ömrünün uzatılmasına ve yakıt tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunur.

Aynı tüketimle daha yüksek silindir hacmi ve tork

STRALIS’in yeni Euro VI motor gamı aynı tüketimle daha yüksek silindir hacmi ve tork ile karakterize edilmektedir… özel IVECO HI-SCR sisteminin de katkısıyla: FPT INDUSTRIAL patentli bu sistem heavy-duty (ağır iş) motorların en gelişkin teknolojisini temsil etmektedir.

IVECO HI-SCR katalitik indirgeme sisteminin yüksek verimliliği sayesinde yeni STRALIS, Euro VI sınırlamalarına EGR kullanmaksızın uyan piyasadaki tek ağır vasıtadır.

Ayrıca, bu yeni motorlarda elektronik kontrollü (EVGT) değişken geometrili yeni bir turbo kompresör kullanılmıştır.

Sadece IVECO tarafından kullanılan IVECO HI-SCR sistemi günümüz koşullarında Euro VI motorlarıyla Euro Vmotorlarının tüketimini sağlayan tek teknolojidir (EGR kullanıldığında ise yakıt tüketimi ortalama olarak %3 artmaktadır).

Rakipler tarafından kullanılan çözümlere kıyasla, IVECO HI-SCR’li Cursor motorlar birçok avantaj sunmaktadır:

• düşük hacim ve düşük ağırlık (motorun çıkış kısmında tek bir NOx değerlendirme sisteminin (EGR değil) kullanımıyla) rakipler tarafından sunulandan düşük silindir hacimleriyle daha yüksek performanslara ulaşması mümkündür,
• EGR kullanılmaksızın optimize edilen bir yanma ve DPF’de pasif yenilenme sayesinde (partikülü yakmak için işlem sonrası sonradan yakıt enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulmaz böylelikle yakıt tüketimi ve termik gerilim artmaz) daha fazla verimlilik ve daha düşük tüketim;
• partikülün motor içerisinde indirgenmesi sayesinde, bakım aralıkları açısından fayda sağlayan, DPF’de sadece pasif yenilenme;
• Common Rail’in ve elektronik kontrollü değişken geometrili yeni türbinin kullanımı ile sağlanan yüksek motor aerodinamik verimliliği sayesinde, piyasasının zirvesinde güç ve spesifik tork.

​IVECO HI-SCR

İleri teknoloji

FPT INDUSTRIAL patentli IVECO HI-SCR teknolojisi, otomotiv kullanımına yönelik katalitik indirgeme sistemlerinin tasarım ve üretimindeki deneyimin ürünüdür: Endüstri dünyasının tüm sektörlerinde kullanılan, halihazırda üretilmiş 240.000 adet SCR motor.

YENİ STRALIS’in Cursor motorları termodinamik verimliliğe göre optimize edilmiştir: Yüksek yanma sıcaklıkları sayesinde yakıt tüketimi ve partikül oluşumu azalmaktadır.

IVECO HI-SCR sisteminin olağanüstü yüksek verimliliği sayesinde (en güçlü rakiplerin %80-85 oranına karşı > %95 dönüştürme) NOx seviyesi EGR’ye ihtiyaç duyulmaksızın Euro VI standardında öngörülen seviyelere getirilmektedir.

IVECO HI-SCR, kompakt ve hafif teknolojisiyle verimlilik ve dayanıklılığınmükemmel kombinasyonunu sunar. Sistemin tamamı DPF ile birlikte şasinin kenarına yerleştirilmiş tek bir kutu içerisinde yer almaktadır (hacmi azaltan ve bakım işlemini kolaylaştıran bir çözüm).

YENİ STRALIS’in lansmanıyla birlikte, Cursor motorları ailesinde silindirlerin kafasına entegre edilmiş COMMON RAIL enjeksiyon teknolojisi kullanılmaktadır: Bu teknoloji, motor bölmesinin karmaşıklığını azaltmak üzere tasarlanmış, sadece IVECO’ya özgü diğer bir özelliktir.

Dekompresyon tipi motor freni, egzoz üzerindeki bir kelebek valf ile birleştirilmiş ve yeni “SUPER ENGINE BRAKE” yaratılmıştır. %30 daha fazla frenleme gücü sayesinde, SUPER ENGINE BRAKE yol güvenliğini iyileştirmekte ve bileşenlerdeki aşınmayı azaltarak sarf malzemelerinde ciddi miktarda tasarruf sağlamaktadır.

EURO V MOTORLAR

Düşük tüketim ve yüksek güvenilirlik

Stralis’te 6 sıralı silindirli yapıya, yüksek basınçlı enjektörler-pompa ve değişken geometrili turbo kompresöre sahip (waste-gate valfli sabit geometrili bir türbin kullanılan 310 ve 480 HP versiyonları hariç) Cursor motorlar kullanılmaktadır.

Stralis serisinde aşağıdaki özellikler mevcuttur:

o 3 farklı silindir hacmi (8, 10 ve 13 litre)
o ve 2.500Nm’ye kadar maksimum torka sahip 8 güç seviyesi (310 ila 560 HP).

Cursor motorları, düşük devirlerde elde edilen ve geniş bir çalışma aralığı boyunca sabit tutulan maksimum tork ile tanınmaktadır.

Bu yüksek motor esnekliği, azalan vites değiştirme sayısı sayesinde yüksek bir sürüş konforu, mükemmel performans ve düşük tüketim garanti etmektedir.
Bu motorlar sadece Euro5 standardına uygun olmakla kalmayıp, zorunlu EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicles-İyileştirilmiş Çevre Dostu Araçlar) çevre standardının en katı gerekliliklerini de karşılamaktadır.

​Bu sınırlamalara uymanın yanı sıra, IVECO tarafından tüm orta-ağır vasıta serisinde kullanılan SCR teknolojisi (AdBlue katkı maddesi ile Seçici Katalitik İndirgeme) de sahip olma maliyetinin azaltılmasına katkıda bulunmaktadır. Nitekim, düşük ağırlık sunmakta, daha az bakım aralığı gerektirmekte ve yüksek bir güvenilirlik garanti etmektedir. EGR’den farklı olarak, SCR yanma odasında gaz devridaimi öngörmemektedir.

IVECO motorları 9 veya 16 hızlı manuel şanzımanlarla (16 hızlı şanzıman “servoshift” özelliklidir) veya gösterge paneline entegre kola sahip 12 hızlı otomatik EuroTronic şanzımanlarla kombine edilebilmektedir .
Cursor 8’de aynı zamanda 6 hızlı Allison otomatik şanzıman da mevcuttur.

Cursor motorlarının tümü, dekompresyon özellikli IVECO Turbo Brake motor freni ile donatılmış olup, bu motor freni ana ve varsa yardımcı (Intarder) fren sistemine tamamen entegre edilmiştir. Bu şekilde, Stralis’in fren sistemleri düşük sahip olma maliyetiyle maksimum tam güvenlik garanti etmektedir.

YÜKSEK GÜVENİLİRLİK

Güvenilir ve verimli şanzımanlar

YENİ STRALIS, sağlamlığın ve düşük bakım maliyetinin garantisi iki ana grup şanzımanla sunulmaktadır:

• 16 vitesli manuel
• 12 vitesli EUROTRONIC

MANUEL ŞANZIMANLAR

Hızlı ve hassas vites değiştirme

Stralis’in manuel şanzımanları 9 ve 16 hızlı ZF şanzımanlardır.

16 hızlı mekanik şanzıman, daha rahat bir sürüş için hızlı ve hassas vites geçişi sağlayan servo-destek sistemi “servo-shift” ile donatılmıştır.

Pnömatik servo kumanda, sürücünün %50 daha az çaba göstererek vites seçmesine imkan tanımaktadır.
Şanzıman kolunun çalışma mesafesi %40 oranında azaltılmıştır.

​OTOMATIK ŞANZIMANLAR

Eurotronic = Konfor ve güvenilirlik

Geleneksel manuel şanzımanların yanı sıra, Stralis gösterge paneline entegre kola sahip otomatik EuroTronic şanzıman teknolojisinin tüm mükemmeliyetini de sunmaktadır. Buradaki avantajlar dikkate değerdir: Manuel şanzımana kıyasla daha düşük ağırlık, azaltılmış hacim ve daha az pnömatik ve elektrik bağlantısı sayısı.

Eşzamanlayıcıların (senkromeçlerin) olmaması daha hızlı ve güvenli vites değiştirme imkanı tanımaktadır: Bu sistem, yanlış vites seçimini önlemekte ve motoru olası aşırı devirlerden (yığdırma) korumaktadır.

EuroTronic şanzıman tamamen otomatik veya yarı otomatik modda kullanılabilmektedir. Otomatik vites değişimi yük koşullarına, trafik kurallarına ve sürüş stiline göre hesaplanmaktadır: Böylelikle, aracın hızlanması, yakıt tüketimi ve konfor optimize edilmektedir.

Şehir içi görevler için ideal

Stralis’te kullanılan otomatik şanzıman 6 hızlı bir seri 3200 Allison‘dur. Debriyaj işlevi gören hidrolik tork konventör ile çalıştığından, aşınmaya maruz kalan bir elemanı bulunmamaktadır.

Bu şanzıman tipi teknik özellikleri sayesinde olağanüstü güvenilir olup, çöp toplama gibi sık duruş-kalkış gerektiren sürüş koşulları için özellikle uygundur.

ÖN VE ARKA DINGILLER

Güvenli ve kesinlikle güvenilirdirler

Tüm Stralis modelleri, göreve uygun farklı dingil tipleriyle tedarik edilebilmektedir.

Bu dingiller şu özellikleriyle değişiklik gösterirler:

yapısal sistem 
izin verilen maksimum yük 
sundukları arka dingil oranları (sadece arka dingiller için)

Arka dingiller genellikle normal redüksiyonludur, diferansiyel kilidi opsiyoneldir ve izin verilen maksimum yük 13.000 kg’a kadardır.

Talep üzerine çift redüksiyonlu bir arka dingil (cerli) tedarik edilebilmektedir.

Çeşitli arka dingil oranları (2,64 ile 5,29 arası ) her türlü çalışma gereksinimi için optimal vites dinamiğinin seçilmesine imkan tanımakta olup, her yol yüzeyinde ekonomik bir motor kullanımını garanti etmektedir.

Bu yelpaze, arka dingilin önüne veya arkasına yerleştirilen, sabit veya kaldırılabilir, rijid veya kumanda ile yönlendirilen, tek veya çift tekerlekli bir üçüncü dingil serisiyle tamamlanabilmektedir.

ŞASI VE SÜSPANSIYONLAR

Maksimum dayanıklılık için çözümler

Şasilerinin güvenilirlik ve dayanıklılığı her zaman IVECO araçlarının ana özelliği olmuştur.
Stralis şasileri, dingil meafesi ve modele/versiyona göre 6,7mm ve 7,7mm kalınlığında tedarik edilebilen yüksek esneme sınırlı çelikten yapılma C kesitli çift boğumlu lonjeronlardan oluşmaktadır.

Stralis farklı süspansiyon sistemleri ile donatılabilmektedir:

o parabolik
o arka havalı
o tamamen havalı.

Parabolik süspansiyonlar düşük bir ağırlığa sahip olup, gerek yüklü gerekse boş araçta mükemmel bir sürüş konforu sunmaktadır.

Havalı süspansiyon sistemleri, gerek sürüş durumunda gerekse yükleme – boşaltma işlemleri esnasında şasi yüksekliğinin ayarlanmasını ya da otomatik olarak sabit tutulmasını sağlayan ECAS (Electronically-Controlled Air Suspension / Elektronik Kontrollü Hava Süspansiyonu) sistemine sahiptir.

ECAS kumanda ünitesi vasıtasıyla şasi yüksekliğini değiştirmek (örneğin, yük yüksekliğini adapte etmek için ya da yarı römork takılması/çıkarılması esnasında) mümkündür.

ECAS: Electronically-Controlled Air Suspension/Elektronik Kontrollü Havalı Süspansiyon

Elektronik kontrollü havalı bir sistem olup, optimal bir sürüş konforu ile hıza, yüke ve yol tipine göre sabit bir araç tutumunu garanti eder.

Dingillere binen yüke göre paylaştırmak suretiyle fren basıncına da müdahale etmektedir.

YÜKSEK GÜVENLİK

Verimli ve güvenli bir fren sistemi

Bir Stralis sürücüsü etkin, güvenilir ve güvenli bir fren sisteminin verdiği güveni yaşar.
Stralis ürün gamının tamamı kendinden havalandırmalı ön ve arka diskli frenler (sadece çift redüksiyonlu arka dingiller için tamburlu fren) ile donatılmıştır. Bunlar, fren gücünü yüke göre optimize etmek üzere ABS, EBL ve talep üzerine patinaj önleyici ASR sistemi tarafından elektronik olarak kontrol edilir.

ABS: Kilitlenme Önleyici Sistem
ABS (Anti-lock Braking System/Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi) tekerleklerin, yol yüzeyi koşulları nasıl olursa olsun frenleme sırasında kilitlenmesini önler.
Tekerleklerin üzerine yerleştirilmiş ABS sensörlerinden alınan sinyaller, frenleme esnasında her bir tekerleğin davranışı ve tepkisi ile ilgili kesin bilgiler aktarır. Böylece, ABS bir veya birden fazla tekerleğin kilitlenmesinden hemen önce fren gücünü azaltabilir. Yol yüzey koşullarının daha güçlü bir frenlemeye izin vermesi durumunda, ABS sistemi frenleme gücünü tekrar maksimum tutuş limitine kadar artırır.

EBL: Elektronik Frenleme Sınırlayıcı
Stralis, fren gücünün yüke göre optimize edilmesi için EBL (Electronic Brakeforce Limitation/Elektronik Fren Gücü Sınırlaması) ile donatılmıştır.
ABS sensörlerinden gönderilen uyarılar frenlenen her bir tekerleğin davranış ve tepkisine ilişkin tüm bilgileri içerirler.
Bu nedenle, ön ve arka dingiller arasındaki mevcut yük dağılımının hesaplanması ve her bir dingildeki fren basıncının o anki koşullara göre gerçek zamanlı olarak kalibre edilmesi mümkündür.

ASR: Patinaj Önleme Sistemi
ASR (Anti-Slip Regulation) sistemi ABS ile aynı tür uyarıları kullanarak tahrik tekerlerinin patinaj yapmasını engeller ve hızlanma aşamasında çekişi iyileştirir.

ASR elektronik kontrol ünitesi:
o Aracın stabilitesini optimize eder,
o tahrik tekerlerinin patinajını engeller
o ve lastik aşınmasını azaltır.

ASR sistemi sayesinde, tahrik tekerleri engebeli veya kaygan yol yüzeylerinde bile mümkün olan en iyi çekiş gücüne sahip olurlar.

YARDIMCI SISTEMLER

Emniyet için yüksek teknoloji

Stralis ürün gamı aynı zamanda aktif güvenlik ile ilgili en gelişmiş teknolojik çözümlerin tümünü (modele göre standart veya opsiyonel olarak) sunmaktadır:

o Yeni Brake Assistant System (Fren Yardımcısı Sistemi, BAS) fonksiyonuyla Electronic Brake System (Elektronik Frenleme Sistemi, EBS)
o Advanced Emergency Braking System (Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi, AEBS)
o Driver Attention Support (Sürücü Dikkat Desteği, DAS)
o ESP (4×2 çekici gamının tümünde mevcuttur),
o Yokuşta kalkışı kolaylaştırmak için Hill Holder (Yokuşta Kalkış Desteği),
o Adaptive Cruise Control (Uyarlanabilir Seyir Kontrolü)
o Lane Departure Warning System (Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi)
o Xenon farlar
o Daytime-Running Lights (Gündüz Sürüş Farları, DRL)

EBS + BAS: Elektronik Fren Sistemi + Fren Yardımcısı Sistemi

EBS: ABS, ASR (Patinaj Önleyici Sistem) ve Fren Limitörü fonksiyonlarını birleştirmekte olup, bu sayede asgari durma mesafelerinin elde edilmesini ve fren balatalarının düzgün şekilde sarf edilmesini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde “Motor Freni”nin ve araçta var ise “INTARDER (retarder)” ünitesinin fonksiyonlarının standart fren sistemine entegre halde yönetilmesiyle acil durumlarda fren verimi artmaktadır.

AEBS: Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi

Sürücüyü bir çarpışma olasılığına karşın uyarır. Çarpışmadan kaçınmak veya darbenin hızını azaltmak için fren sistemlerini otomatik olarak aktive eder. EURO VI motora sahip YENİ STRALIS araçlarda sunulacaktır.

DAS: Sürücü Dikkat Desteği

 

Direksiyon hareketlerini takip etmekte ve bir yorgunluk işareti olarak dikkat seviyesinde herhangi bir düşüş tespit edilmiş ise sürücüyü uyarmaktadır.

ESP: Elektronik Stabilite Programı
ESP sistemi bir kayma sırasında müdahale ederek motor gücünü ayarlar ve münferit tekerlekleri farklı yoğunluklar ile frenleyerek aracın dengesini sağlar.
Bu aygıt, aşırı hızla viraj alırken veya ani yön değiştirme esnasında karşılaşılabilecek aşırı veya yetersiz direksiyon yönlendirmelerini etkili biçimde düzelterek aracın yoldan çıkmasını önler.

Hill Holder :Yokuşta kalkış desteği
Hill holder sistemi, yokuşta kalkış anında sürücünün en büyük yardımcısıdır; fren pedalının serbest bırakıldığı bir kaç saniye boyunca aracın aniden geriye kaymasını engelleyerek kalkışların geriye kayma ve debriyaj patinajı yaşamadan yapılmasını sağlar. Bu şekilde lastikler daha az aşınır.

Adaptive Cruise Control (Uyarlanabilir Seyir Kontrolü): Hız ve emniyet mesafesi kontrolü
Adaptive Cruise Control (Uyarlanabilir Seyir Kontrolü, ACC) motor freni ve Intarderi sırasıyla otomatik olarak etkinleştirerek, sürücünün önde seyreden araç ile arasındaki emniyet mesafesini korumasına yardımcı olur.

LDWS: Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi

 

Bu sistem sayesinde sinyal verilmeksizin yol şerit çizgisinin üzerinden geçilmesi durumunda sürücü uyarılmaktadır.

Xenon farlar

 

 

Bi-xenon farlar sürücünün görüş alanını arttırır. Ona güvenli ve stressiz bir sürüş imkanı sağlar.

DRL: Gündüz Sürüş Farları 

Azami seviyede görünebilirlik için gündüz sürürüş farları her zaman açık tutulur. Geleneksel farlar veya bi-xenon farlarla sunulabilmektedir.

​HIZMETLER

Komple taşıma çözümü

YENİ STRALIS ile IVECO mükemmel bir araçtan daha fazlasını sunuyor: Komple ve avantajlı bir taşıma çözümü:

• en iyi performans / tüketim oranı,
• daima yüksek güvenilirlik ve katma değer,
• makul bir ücret karşılığında hızlı ve verimli bir destek,
• aracın kullanım ömrü süresince karşılaşılan tüm işletim hususlarını kapsayan teknik ve finansal hizmetler.

Bu özel ürün ve hizmet teklifi sayesinde, IVECO işinizi büyütmek için ideal bir ortak.

Aralıksız Yol Desteği

Bir telefonla iş başlar.

IVECO ÇAĞRI MERKEZİ, ihtiyaç halinde size en yakın IVECO servis noktasını harekete geçirmek için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
Iveco 24 Saat Yol Yardım  hizmetinin 444 50 04 olan numarasını yurtiçinden alan kodu girmeden doğrudan, yurtdışından ise 0090216 444 5004 şeklinde ülke ve alan kodlarını girerek arayabilirsiniz.

IVECONNECT teknolojisi sayesinde, servise erişim şimdi daha da hızlı: Gerekli aktivasyon bilgilerini IVECO MÜŞTERİ MERKEZİNE iletmek için araç ekranına bir kez dokunmanız yeterli.

Elements

Uzun ömür ve uzun vadeli değer

Her müşteriye terzi usulü destek sağlamak: Bu amaçla IVECO, YENİ STRALIS’in daima mükemmel durumda tutulmasını sağlayan geniş bir program serisi olanELEMENTS‘i yarattı. Bunların tümü şimdi daha da rekabetçi bir fiyatla sunuluyor.

Origin 100% IVECO
%100 orijinal yedek parçalar
Performansın uzun süreli mükemmeliyeti, doğru malzeme ve tedarikçi seçiminin ve ürünlere uygulanan kapsamlı testlerin ürünü ORIGIN 100% IVECO Orijinal Yedek Parçalar kullanılarak garanti edilir.

IVECO, müşteriler için zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilir. Bunun için, verimli ve yenilikçi bir malzeme tedarik ve dağıtım sistemi kullanılmaktadır: 350.000’den fazla orijinal yedek parçanın her ülkede yılın her günü 24 saat içerisinde gündüz ve gece teslimatı garanti edilerek yönetildiği, Avrupa’da 6 deposu bulunan entegre bir ağ.

www.origin.iveco.com

Avrupa’daki 3.000’i aşkın IVECO bayii ve atölyesi, orijinal yedek parça garantisini aracı herkesten iyi tanıyan teknik uzmanlarla birlikte sunmaktadır.

Aksesuarlar

Detaylarda da kalite

Bunların tümü aracınızı kişiselleştirmenizi sağlayan ve daha güvenli ve konforlu kılan aksesuarlardır.

Performans, tasarım ve teknolojik yenilik, Iveco Shop aksesuarların tümü için kılavuz ilkelerdir.